Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 492
Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 493
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 582 Jakie są konsekwencje niedoborów witaminy D3 w organizmie? : Centrum Informacji o Witaminach
Jakie są konsekwencje niedoborów witaminy D3 w organizmie?
Bardzo ważną rolę w rozwoju kośćca, utrzymaniu zdrowia kości i zębów, a także w rozwoju mózgu pełni witamina D3. Jest ona kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu ludzkiego, nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale również do późnych lat starości. Niestety, u większości z nas występuje jej niedobór. Czym on grozi?
Bardzo ważną rolę w rozwoju kośćca, utrzymaniu zdrowia kości i zębów, a także w rozwoju mózgu pełni witamina D3. Jest ona kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu ludzkiego, nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale również do późnych lat starości. Niestety, u większości z nas występuje jej niedobór. Czym on grozi?
Jak ważna jest witamina D3?
Witaminę D3 określa się witaminą słońca, ponieważ w dużej mierze jest produkowana z cholesterolu, w momencie, kiedy skórę wystawiamy na promieniowanie słoneczne. W naszej strefie klimatycznej jesienią i zimą nie ma możliwości produkowania przez organizm witaminy D pod wpływem słońca, dlatego dla utrzymania jej właściwego poziomu należy spożywać więcej żywności, która ją zawiera lub suplementów witaminowych.
Należy podkreślić, że witamina D jest absolutnie niezbędna człowiekowi dla zachowania zdrowia i do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To witamina rozpuszczalna w tłuszczach, występująca w niektórych pokarmach, takich jak tłuste ryby, podroby, żółtka jaj czy produkty mleczne. Jej obecność jest niezbędna dla absorpcji takich pierwiastków jak wapń czy fosfor, a także dla prawidłowego działania układu odpornościowego, ochrony przed nowotworami, czy dla rozwoju kości oraz właściwego funkcjonowania mózgu.
Niedobór witaminy D3
Eksperci podkreślają, że wielu mieszkańców Europy Środkowej ma niedobory witaminy D3, przez co cierpi na wiele poważnych schorzeń lub ma większe ryzyko zachorowania na nie. Blisko 90 proc. dorosłych Polaków w 2014 roku cierpiało na niedobory witaminy D3 (źródło https://www.medme.pl/). Nie jesteśmy w tym odosobnieni - podobnie jest i w Europie Zachodniej, między innymi w Niemczech.
Trzeba uświadomić sobie, jak groźny jest niedostateczny poziom witaminy D w organizmie człowieka. Jej deficyt u małych dzieci wiąże się z ryzykiem rozwoju krzywicy, ale nie tylko noworodki i niemowlęta powinny mieć dostarczaną witaminę D3, celem uzupełnienia jej poziomu w organizmie. Także osoby dorosłe muszą postępować w ten sposób, ponieważ jej niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób:
Ważne jest prowadzenie w trybie ciągłym profilaktyki niedoboru witaminy D3, która powinna być priorytetem dla lekarzy rodzinnych.
Maksymalne dobowe dawki witaminy D dla osób zdrowych powinny wynosić:
1000 j.m. na dobę u noworodków i niemowląt,
2000 j.m. na dobę u dzieci do 10. roku życia,
4000 j.m. na dobę u dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 18 lat, u osób dorosłych i seniorów z prawidłową masą ciała oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią,
10 000 j.m. na dobę u osób dorosłych z otyłością i nadwagą.
W okresie dojrzewania, u dzieci i młodzieży z uwagi na szybki rozwój kośćca pojawia się wysokie zapotrzebowanie na witaminę D. To lekarz powinien ocenić, ile rzeczywiście takiej witaminy powinien przyjmować pacjent, aby jego organizm mógł funkcjonować jak najbardziej prawidłowo.
Milenka
Dla lepszej wchłanialności witamin warto suplementować się adaptogenami, szczególnie ashwagandhą. (https://mothersprotect.com/produkt/ashwagandha)