Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Zadbaj o serce i wybierz właściwą dietę
Skóra atopowa – jak o nią dbać?
Dieta pudełkowa nowoczesnym rozwiązaniem dla każdego
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Łuszczyca

witamina e

Agrest

agrest

Agrest, który tak chętnie dodajemy do ciast, galaretek i innych deserów to niewysoki krzew osiągający od pół do półtora metra wysokości. Co ciekawe, choć dziś gości na stołach nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach, należy do stosunkowo młodych roślin uprawnych. Informacji o agreście nie znajdujemy ani w przekazach pochodzących ze starożytnej Grecji, ani w dokumentach mówiących o nawykach żywieniowych Rzymian, a pierwsze dane mówiące o wykorzystaniu agrestu tak w kuchni, jak i w medycynie pochodzą z szesnastowiecznej Francji. Agrest, znany niekiedy winoroślą północy do pewnego momentu utożsamiany był z porzeczką i uważany za jedną z jej odmian.

W ostatnich latach popularność agrestu nieznacznie spadła. Przyczyniło się do tego przede wszystkim przekonanie o jego cierpkim smaku i trudność ze zrywaniem owoców charakteryzujących się chropowatą i kolczastą skórką. Dziś wiemy jednak, że cierpki jest przede wszystkim agrest niedojrzały, mamy też świadomość tego, że bogaty w witaminy i cenne składniki odżywcze owoc może poprawić zarówno stan naszego zdrowia, jak i wygląd. Wszystko to sprawia, że znowu jesteśmy skłonni uporać się z męczącym zrywaniem owoców mając pewność, że ich zalety zrekompensują nam wspomniany wysiłek.

Osoby, które przyznają się do swojej fascynacji agrestem zazwyczaj nie są w stanie wymienić jednej tylko zalety tego owocu, wiele kobiet podkreśla jednak, że warto zainteresować się nim między innymi dlatego, że agrest nie jest kaloryczny. 10 dekagramów agrestu zawiera maksymalnie czterdzieści kalorii, warto mieć przy tym na uwadze to, że posiada również imponującą liczbę składników odżywczych. Tu na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim witaminy, w składzie agrestu można bowiem wyodrębnić witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminę C. Jedzenie agrestu jest zalecane również osobom cierpiącym na niedobory magnezu, bogactwo tego składnika sprawia bowiem, że uporanie się z jego niedostatkiem w organizmie jest możliwe bez konieczności przyjmowania suplementów diety powstających w laboratoriach chemicznych. W składzie owoców agrestu znajduje się również błonnik, żelazo, fosfor, potas i sód, owoc może być więc promowany jako produkt nie tylko smaczny, ale i nad wyraz zdrowy.

Witaminom zawartym w owocach agrestu wypada zresztą poświęcić więcej miejsca, każda z nich ma bowiem wyjątkowo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Witamina C uważana jest za składnik wspierający odporność, już od dłuższego czasu zwraca się przy tym uwagę na to, że jest również cennym antyoksydantem. Z kolei witaminy z grupy P oraz B to składniki przyczyniające się do poprawy metabolizmu i przydatne bez względu na to, czy planujemy kolejną dietę, czy też zależy nam po prostu na poprawie ogólnego stanu naszego organizmu. Wcale nie mniej przydatna okazuje się witamina A, ta bowiem pomaga w procesie eliminowania zagrożenia, jakie stanowią wolne rodniki, jest zatem przydatna w coraz bardziej zanieczyszczonym świecie.

Lekarze, którzy często zalecają jedzenie agrestu, zwracają uwagę przede wszystkim na to, że owoc ten charakteryzuje się dużą zawartością magnezu oraz wapnia. Wprowadzenie go do diety wpływa na poprawę stanu zębów i kości, nie jest to jednak wcale jedyna zaleta tego wyjątkowego owocu. Warto zwrócić uwagę i na to, że agrest posiada zarówno twardą skórkę, jak i liczne małe pestki, a jego skład charakteryzuje się dużą zawartością pektyn. Niektórzy konsumenci stronią z tego powodu od smacznego owocu, właśnie te jego cechy sprawiają jednak, że agrest wpływa pozytywnie na trawienie i przyspiesza przemianę materii. Wyjątkowe możliwości tego owocu występujące w połączeniu ze wspominaną już wcześniej niewielką liczbą kalorii sprawiają, że agrest często proponowany jest osobom zmagającym się z nadwagą i testującym kolejne diety.

Prozdrowotne działanie agrestu sprawiło, że owoc ten już od dłuższego czasu jest znany medycynie ludowej. Suszony agrest znany jest zatem z właściwości przeczyszczających i może być stosowany w celu wspomożenia organizmu w walce z toksynami, a świeże, surowe owoce pomagają w walce z zaparciami. Co ważne, można go stosować nawet u małych dzieci, okazuje się zatem, że naturalny środek może być skutecznym zamiennikiem dla leków, których rodzice chcą unikać walcząc z zaparciami u maluchów. Mówiąc o leczniczych właściwościach agrestu wypada mieć na uwadze to, że obecne w jego składzie pektyny pomagają w obniżaniu „złego” cholesterolu, a kwas jabłkowy poprawia ogólną kondycję organizmu. Naukowcy potwierdzili również, że agrest ma właściwości moczopędne, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany przez pacjentów cierpiących z powodu artretyzmu. Agrest przypadnie do gustu również kobietom, które zmagają się z bardzo obfitymi krwawieniami miesięcznymi. Medycyna ludowa zalecała picie soku z agrestu osobom, które zmagały się z ogólnym osłabieniem organizmu, warto więc również na początku dwudziestego pierwszego wieku sięgnąć po to rozwiązanie chcąc wspomóc organizm podczas miesiączki.

Agrest jest zresztą nie tylko smaczny i zdrowy. Wiele kobiet sięga po niego również wówczas, gdy chce poprawić swoją atrakcyjność wizualną, maseczka z agrestu wpływa bowiem bardzo korzystnie na cerę rozświetlając ją i wygładzając. Jej przygotowanie nie jest zresztą trudne, wystarczy bowiem rozetrzeć obrane ze skórki owoce, aby zapewnić sobie naturalny peeling, który wiosną i wczesnym latem z pewnością przyda się każdej kobiecej twarzy.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.