Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 492
Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 493
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 582 Magnez : Minerały - Centrum Informacji o Witaminach
Magnez (Mg) jest niezbędnym składnikiem odżywczym uczestniczącym w wielu procesach biologicznych. Jego niedobór w diecie prowadzi do powstania wielu objawów, zaburzenia homeostazy w organizmie oraz sprzyja rozwojowi poważnych chorób.
Magnez jest szeroko rozpowszechnionym biopierwiastkiem. Jest ósmy pod względem częstości występowania w przyrodzie i drugi pod względem zawartości w wodzie morskiej. W organizmie ludzkim jest na czwartym miejscu, a na drugim biorąc pod uwagę przestrzeń wewnątrzkomórkową. Magnez występuje w formie jonów dodatnich (Mg2+)i dzięki temu wiąże się z ujemnie naładowanymi cząsteczkami. Większość wewnątrzkomórkowego magnezu jest związana z rybosomami, błonami wewnątrzkomórkowymi oraz innymi makromolekułami cytoplazmy i jądra.
Dzięki swojej specyficznej strukturze i aktywności jony magnezu katalizują ponad 300 reakcji metabolicznych. Ponadto magnez tworzy kompleksy z kwasami nukleinowymi, dzięki czemu stabilizuje spirale DNA i umożliwia poprawną syntezę białek. Jony magnezu razem z jonami wapnia utrzymują prawidłową przepuszczalność membran błonowych i regulują działanie kanałów jonowych.
Zawartość magnezu jest różna w poszczególnych tkankach. Około 60% całkowitego magnezu znajduje się w tkance kostnej. Tylko 1% magnezu znajduje się w płynie pozakomórkowym, a pozostała jego część w przestrzeni wewnątrzkomórkowej, gdzie stanowią składnik jądra, mitochondriów, retikulum. Homeostaza magnezu w organizmie zależy od spożytych ilości tego minerału, efektywności wchłaniania i wydalania w jelitach i nerkach oraz ogólnego stanu organizmu.
Zalecane dzienne spożycie (RDA) magnezu
Wyznacznikiem prawidłowej zawartości magnezu w diecie jest wartość dziennego zalecanego spożycia (RDA). Dla niemowląt i małych dzieci RDA wynosi 80 mg, a dla dorosłych 375 mg. Zapotrzebowanie na magnez można pokryć stosując zróżnicowaną dietę. Jednak, jak pokazują badania, większość społeczeństwa wykazuje niewielkie niedobory tego pierwiastka. Magnez jest szeroko rozpowszechniony w produktach roślinnych i zwierzęcych. Po spożyciu wchłania się głównie w jelicie cienkim i czczym. Z pożywienia absorbowane jest około 30-40% magnezu. Sumaryczna ilość wchłanianego magnezu wzrasta wraz z podawaniem większych dawek preparatów magnezowych, natomiast procent jego wchłaniania spada. Dla przykładu przy dawce około 10 mg wchłania się blisko 70%, a przy dawkach 1000 mg już tylko około 10%. Równoczesne przyjmowanie błonnika obniża jego wchłanianie. Podobnie działa przyjmowanie wysokich dawek cynku, dużej ilości szczawianów i wolnych kwasów tłuszczowych oraz niedobór witaminy B6. Witamina D w niewielkim stopniu poprawia jelitowe wchłanianie magnezu. Kluczowe dla prawidłowego stężenia magnezu we krwi jest prawidłowa filtracja i reabsorpcja podczas filtracji kłębuszkowej w nerkach.
W suplementach diety stosuje się wiele postaci chemicznych magnezu np. węglan, chlorek, tlenek, fosforan, siarczan, glukonian, wodorotlenek, cytrynian. Ich biodostępność zależy od rozpuszczalności w płynach jelitowych. Cytrynian jest dobrze rozpuszczalny, tlenek słabo. Poza tym nie stwierdzono większych różnić pomiędzy pozostałymi solami magnezu.
Objawy niedoboru magnezu
Niedobory magnezu są częste. Do obniżenia magnezu w organizmie przyczyniają się zaburzenia w obrębie układu pokarmowego prowadzące do zaburzonego wchłaniania lub wydalania podczas biegunek i wymiotów. Do dużej utraty magnezu przyczyniają się zaburzenia pracy nerek oraz stany nasilonej diurezy wywołane lekami lub chorobą (cukrzyca). Utrata magnezu przez skórę występuje w czasie intensywnego pocenia podczas wysiłku fizycznego lub przy poparzeniach skóry.
Magnez jest pierwiastkiem wszechstronnym, a jego niedobór prowadzi do różnorodnych poważnych zaburzeń klinicznych. Umiarkowany i ciężki niedobór prowadzi do zaburzeń elektrolitowych. Najczęściej towarzyszy mu niedobór wapnia (hypokalcemia), zaburzenia nerwowo-mięśniowe (skurcze, słabość mięśni, drżenia), depresja, zaburzenia rytmu serca. Długotrwały deficyt sprzyja rozwojowi nadciśnienia, miażdżycy i osteoporozy.
Bibliografia
Encyclopedia of Dietary Supplements. Informa Healthcare. London 2010.
Ville CA. Biologia. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1990.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z dnia 16 września 2010 r. z późn. zmianami.
Istnieją uzasadnione podejrzenia iż niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. Poziom tego pierwiastka był istotnie mniejszy w płynie mózgowo-rdzeniowym osób z lekooporną depresją grożącą samobójstwem oraz pobranym od osób które popełniły samobójstwo. Poziom magnezu w mózgu nie jest skorelowany bezpośrednio z jego poziomem w surowicy krwi. Jego nieinwazyjny pomiar w mózgu jest możliwy przy użyciu spektroskopii rezonansu magnetycznego 31P in vivo, gdyż przesunięcia chemiczne sygnałów atomu fosforu ß nukleozydotrifosforanów można skorelować ze stężeniem wolnych jonów Mg2+. Zawartość magnezu w mózgu osób z lekooporną depresją była istotnie mniejsza niż u osób zdrowych. Metoda pomiaru poziomu magnezu w mózgu in vivo metodą MRI opublikowana została w roku 2008 i wymaga potwierdzenia w badaniach klinicznych.
Chlorek magnezu u osób z cukrzycą typu II i niedoborem magnezu już w niewielkich dawkach był tak skuteczny w leczeniu objawów depresyjnych, jak silny lek przeciwdepresyjny – imipramina. Opisywano przypadki, z których wynikało że suplementacja rozpuszczalną formą magnezu (4 x 125-300 mg jonów Mg2+ dziennie) może nawet w ciągu mniej niż 7 dni znieść objawy kliniczne depresji. Z niektórych badań wynika iż skuteczna terapia tradycyjnymi lekami przeciwdepresyjnymi przebiega ze wzrostem poziomu magnezu w organizmie.
Tomasz
Magnes podawano mi zawsze gdy poszedłem po pomoc do przychodni ...nerwica za małolata -magnez ....kołatanie serca czestoskurcz poty -magnez, astygmatyzm -magnez ...itd I taki mały paradoks , że w dobie upadku ustroju magnez wpływawszy na wszystko pomaga nam na wszystko a chorowitych melancholików bez liku i stale ta liczba rosnie to moze jednak to nie magnez? Tak tak ja wiem ze są inne czynniki klimatu ocieplenia a deszcze kwaśne i ogólnie te atomy nie tego ....oczywiście .... koniec wreszcie ...Dobranoc pa giniemy! Na depresję upadamy bez magnezu nie da rady juz dalej ....
I taki mały paradoks , że w dobie upadku ustroju magnez wpływawszy na wszystko pomaga nam na wszystko a chorowitych melancholików bez liku i stale ta liczba rosnie
Tak tak ja wiem ze są inne czynniki klimatu ocieplenia a deszcze kwaśne i ogólnie te atomy nie tego ....oczywiście ....