Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Kto powinien skorzystać z oferty cateringu dietetycznego?
Stosowanie ziół na nadciśnienie
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Kiedy stomatolog jest godny polecenia?
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Dieta kopenhaska

witamina e

Babka lancetowata

babka lancetowata

Ziołolecznictwo – wczoraj i dziś

Rośliny używane były do celów leczniczych na długo przed tym nim powstało pismo. Ich poszczególne właściwości odkrywał bowiem już człowiek pierwotny. Zapamiętywał je a następnie używał już z pełną świadomością ich działania. Jednakże człowiek pierwotny wiele ryzykował dokonując swoich „roślinnych” odkryć. Dzisiaj zadanie to pozbawione jest już takiego ryzyka, gdyż przejęła je dziedzina medycyny jaką jest ziołolecznictwo.

Babka lancetowata – budowa

Jedną z roślin której dobroczynne – lecznicze działanie zostało odkryte przed wiekami jest babka lancetowata (z łac. Plantago lanceolata). Jej inne nazwy to: babka wąskolistna, babka koniczynowa, języczki polne. Babka jest byliną o charakterystycznych gładkich, ciemnozielonych liściach, zebranych w przyziemną różyczkę. Liście te są dodatkowo górą zaostrzone, dołem zaś zwężają się w ogonek. Kwiatostan tej rośliny przyjmuje postać kulistego lub jajowatego kłosa. Babka lancetowata kwitnie od maja do sierpnia.

Babka lancetowata – zbieranie

Roślina o jakiej mowa jest bardzo łatwa w jej pozyskaniu. Można ją bowiem znaleźć w: lasach, na łąkach, pastwiskach, u brzegów wód, przy przydrożach oraz jako chwast roślin uprawnych. Dzięki temu każdy z nas może mieć dostęp do jej leczniczych właściwości. Chcąc z nich skorzystać, należy skoncentrować się na zbieraniu jej liści. Są one bowiem źródłem surowców o działaniu leczniczym. Liście babki zawierają między innymi: śluz, saponiny, kwasy organiczne, witaminę C. Zbieranie babki lancetowatej należy przeprowadzić w okresie jej kwitnienia czyli w okresie maj – sierpień. Liście ucina się tuż przy ziemi bądź też przy ogonku. Druga metoda sprawia, że liście szybciej wysychają.

Babka lancetowata – zastosowanie

Aby móc zastosować roślinę należy ją dokładnie wysuszyć. Najlepiej w miejscu zacienionym, przewiewnym, pojedynczo. Najdogodniejsza do tego celu temperatura to 40°C.

W dawnych czasach świeże i umyte dokładnie liście babki stosowano głównie jako okłady na trudno gojące się i wrzodziejące rany.

Obecnie babka lancetowata znajduje swoje zastosowanie jako lek:

 • przeciwkaszlowy
 • przy astmie
 • na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego
 • przeciwbiegunkowy
 • przy podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej
 • w chorobie wrzodowej: żołądka i dwunastnicy
 • do przemywania oczu

Inne właściwości lecznicze jakie posiada babka lancetowata to:

 • przyspieszenie regeneracji naskórka
 • łagodzenie stanów zapalnych: skóry, błon śluzowych jamy ustnej i gardła, spojówek, narządów rodnych
 • łagodzenie bólu po ukąszeniach owadów
babka lancetowata - kwiatostan

Babka lancetowata – jak przygotować

Aby móc skorzystać z leczniczych właściwości tej rośliny, należy przygotować z zebranego suszu wywar. W tym celu 1 łyżkę suszu zalewamy 350 ml ciepłej wody. Gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut. Gorący wywar należy odstawić do ostygnięcia na 10-15 minut. Dziennie stosuje się ją nie częściej niż 3 razy po 1 szklanki.

Ten sam napar całkowicie wystudzony, można używać jako okład lecznicy. Jeśli chcemy go wykorzystać do przemywania oczu należy dodać do niego nieco przegotowanej wody.

Babka lancetowata dostępna jest również w aptekach jako gotowy susz do zaparzenia.

Zakupiony bądź samodzielnie zebrany susz należy przechowywać w miejscu: chłodnym, z dala od wilgoci i niedostępnym dla dzieci.

Babka lancetowata – przeciwwskazania

Mimo iż roślina ta jak widać posiada posiada wiele dobroczynnych właściwości, nie powinny stosować jej:

 • małe dzieci
 • kobiety w ciąży
 • matki karmiące piersią
wisienka
Zalana wrzątkiem babka lancetowata razem z macierzanką szybko leczą zapalenie tchawicy.
9 lat temu
+2
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
nuteczka
woow to na polankach rośnie c;

8 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
nutka <3
ta roślina ma tyllllle zastosowań :c w głowie się nie mieści
8 lat temu
+3
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
mario
tym niepozornym zielem moja prababcia wyleczyła mi nogę przebitą na wylot zardzewiałym gwoździem. tyle że ona liscie babki ucierała w moździeży i taką papka obkładała ranę , noga sprawna do dzis została mała blizna . bez chirurgów szpitali itp.
7 lat temu
+2
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
wewerka25
A ja podam Wam sprawdzony i najprostszy sposób leczenia babką lancetowatą pękających stóp u cukrzyków, sama choruję na cukrzycę typ I już ponad 45 lat - po przyłożeniu na rankę liścia ulgę czuję już po chwili, zaklejam to prestoplastem i dodatkowo jeszcze wzmacniam plastrem aby się dobrze trzymało, tak "leczę" różne ranki trudno gojące się. A na zimę zrywam liście w sierpniu i mrożę je na tacce potem przekładam do pojemnika plastikowego i mam swój "darmowy lek". Już wiele osób cierpiących poratowałam mrożoną babką. Ach! po wyjęciu listka mrożonego odczekać 1-2 minutki aby się dobrze "rozprostował". Efekt leczenia taki jak świeżo zerwany liść. Baj serdecznie pozdrawiam "zdechlaczków". Bo ja sama jestem zdechlaczkiem z cukrzycą, celiakią, uczuleniem na laktozę a o wyciętych guzkach i zaćmach już nie wspomnę. Trzymajcie się !!!!
7 lat temu
+5
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
marta
Witaj polecam poczytac lub posłuchac wykładu na youtobe na temat diety dr Ewy Dabrowskiej, ja wyleczyłam cholesterol i cysty(3 x 7 cm) oraz stan przed cukrzycowy, mam 32 lata. Pozdrawiam.
6 lat temu
+2
Asia
Witaj, Również polecam dietę dr Ewy Dąbrowskiej, oraz książkę Jerzego Zięby " Ukryte Terapie". Można z tego tylko skorzystać ! A jeśli ktoś szuka prawdziwego dietetyka to Dr Agata Cezari. W internecie kontakt dostępny. Pozdrawiam !
6 lat temu
+1
Irena
Dzięki moja rana już 2 miesiące się nie goi. Tato zaczął od tygodnia przykładać babkę. Może tak jak Tobie pomoże. Dam znak.
2 lat temu
0
Ewa
Witaj,zalana wrzatkiem goi zapalenie dziasel.Pozdrawiam.
4 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.