Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 492

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 493

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CET/1.0/no DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 582
Aloes drzewiasty : Zioła lecznicze - Centrum Informacji o Witaminach


Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Kto powinien skorzystać z oferty cateringu dietetycznego?
Stosowanie ziół na nadciśnienie
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i potwierdzić je diagnozą?
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Dieta kopenhaska

witamina e

Aloes drzewiasty

Istnieją rośliny, których brak w istotny sposób zubożyłby medycynę naturalną i przyczyniłby się do tego, że nasze zdrowie znalazłoby się w poważnym niebezpieczeństwie. Jedną z nich jest aloes od pokoleń wykorzystywany nie tylko przez zwolenników medycyny naturalnej, ale i przez samych lekarzy. W przyrodzie spotkać możemy ponad trzysta gatunków aloesu, właściwości lecznicze posiada przy tym około dwudziestu z nich. Poszukując naturalnego sprzymierzeńca w walce o zdrowie najlepiej skoncentrować się na aloesie drzewiastym, który okazuje się być najbardziej skuteczny.

aloes drzewiasty

Sama roślina wywodzi się z Afryki, choć nie jest to jedyny kontynent, na którym występuje. Spotkać można ją również ma Wyspach Kanaryjskich i w basenie Morza Śródziemnego, a choć polski klimat jej nie sprzyja, aloes powszechnie uprawiany jest w szklarniach. W warunkach naturalnych może osiągać wysokość nawet pięciu metrów, uprawy szklarniowe nie przekraczają jednak kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Jego znaki rozpoznawcze to drewniejąca łodyga, wydłużone szarozielone liście charakteryzujące się kolczastymi brzegami, a także łatwość uprawy sprawiająca, że można decydować się na nią nawet wówczas, gdy nie ma się większego doświadczenia w tym zakresie.

Osoby, które pragną samodzielnie uzyskać aloes drzewiasty powinny wybrać w tym celu najbardziej słoneczne miejsce w całym domu. To właśnie brak światła słonecznego stanowi największe zagrożenie dla tej rośliny, dobrze więc wyznaczyć dla niej parapet po południowej stronie domu, a latem – miejsce na balkonie wystawione na działanie słońca, a jednocześnie posiadające zapewnioną ochronę przed deszczem. Roślina rozwija się zarówno w temperaturze pokojowej, jak i wyższej. Ponieważ wywodzi się z terenów pustynnych, upały nie są dla niej problemem. Nie lubi jednak przymrozków, które często wywierają na nią trwały, negatywny wpływ. Pewną ostrożność należy zachować również wówczas, gdy chce się podlewać aloes. Roślina powinna być podlewana regularnie, przesadzanie z wodą przyczynia się jednak przede wszystkim do spowolnienia tempa, w jakim wzrasta.

Chcąc wykorzystywać właściwości lecznicze aloesu drzewiastego warto uświadomić sobie, że interesować będą nas tylko liście tej rośliny. To właśnie one posiadają zarówno glikoproteidy, o których wiemy, że wzmacniają odporność organizmu, jak i polisacharydy, które mają właściwości odtruwające. Liście aloesu drzewiastego są również bogate w aloeniny przyspieszające gojenie się ran oraz pochodne chromonu, dzięki którym roślina ta ma właściwości przeciwzapalne. Liście aloesu to również cenne źródło substancji mineralnych poprawiających nie tylko ludzkie zdrowie, ale i urodę, znaleźć możemy w nich więc między innymi: cynk, żelazo, nikiel, miedź, oraz witaminy (zwłaszcza z grupy B) i kwas foliowy.

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak przyspieszyć gojenie się ran powinny skoncentrować swoją uwagę na soku z aloesu. Jest on podstawowym składnikiem wielu produktów wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym wówczas, gdy proces zrastania tkanek jest utrudniony, a także podawanych pacjentom, którzy przeszli właśnie skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Ta właściwość aloesu może być zresztą wykorzystywana również w warunkach domowych, jeżeli więc skaleczymy się i będzie nam zależało na przyspieszeniu procesu gojenia wystarczy przepłukać liść tej rośliny w gorącej wodzie, rozciąć go na pół, a następnie przyłożyć do miejsca, w którym nastąpiło zranienie.

Gojenie ran nie jest zresztą jedyną właściwością soku z aloesu. Stosuje się go między innymi wówczas, gdy chce się dać odpocząć zmęczonym oczom, wzmocnić i zregenerować organizm, a także poprawić sobie samopoczucie. I w tym przypadku nie trzeba zresztą wcale wybierać się do apteki po odpowiedni preparat, regenerujący napój możemy bowiem przygotować w domowym zaciszu. W tym celu warto zerwać dojrzałe liście aloesu (te posiadają bowiem najwięcej właściwości leczniczych), pozostawić je na kilka dni w ciemnym pomieszczeniu, a następnie rozetrzeć na miazgę, na przykład przy wykorzystaniu możliwości robota kuchennego. Aloes łączymy z miodem, wytrawnym winem i spirytusem, a uzyskanym napojem raczymy się przed snem, a nie tuż przed wyjściem do pracy.

Uprawą aloesu powinny zainteresować się również te osoby, które często narzekają na bóle brzucha pojawiające się bez widocznej przyczyny nawet wówczas, gdy dba się o dietę. Aloes działa lekko przeczyszczająco, a do tego przyczynia się do istotnego zmniejszenia stopnia podrażnienia śluzówki przełyku. Preparaty z dodatkiem aloesu drzewiastego zalecane są zatem między innymi pacjentom zmagającym się z chorobą wrzodową, choć oczywiście tym ostatnim przypomina się o tym, że aloes nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Zdecydowana większość osób zajmujących się uprawą aloesu zwraca uwagę przede wszystkim na jego właściwości lecznicze. Nie możemy jednak nie zauważyć i tego, że mamy do czynienia z rośliną, która przydaje się i wówczas, gdy zależy nam na poprawie wyglądu zewnętrznego. Gdy liście aloesu zmiksujemy z wodą, a następnie wetrzemy je w skórę głowy, będziemy mogli przekonać się o tym, że wspomniana roślina działa regenerująco. Regularne stosowanie aloesu w celach pielęgnacyjnych przyczynia się zatem do tego, że nasze włosy zyskują na atrakcyjności.

Ela
Potwierdzam działanie aloesu. Ja piję sobie co jakiś czas jogurt z aloesem. Doskonle działa na układ trawienny a przy tym świetnie ożeźwia i dobrze smakuje.
10 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.