Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Kto powinien skorzystać z oferty cateringu dietetycznego?
Stosowanie ziół na nadciśnienie
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Kiedy stomatolog jest godny polecenia?
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Dieta kopenhaska

witamina e

Babka zwyczajna

babka zwyczajna Babka zwyczajna, określana też często mianem babki większej, to roślina, którą pierwotnie można było spotkać wyłącznie na terenie Europy oraz Azji. Czasy wielkich podbojów i zdobywania nowych kontynentów przyczyniły się jednak do istotnej ekspansji terytorialnej tej rośliny, dziś więc możemy spotkać ją między innymi w Ameryce Północnej, gdzie bardzo dobrze dostosowała się do panujących tam warunków. Babka zwyczajna to gatunek pospolity również w Polsce, spotkać możemy ją przy tym na całym terytorium naszego kraju.

Wygląd babki zwyczajnej może różnić się znacząco w zależności od tego, na jakiej glebie jest uprawiana. Może ona osiągać od pięciu do trzydziestu centymetrów wysokości, charakteryzuje się zaś i tym, że jest silnie skręcona. Gleba, na jakiej jest uprawiana przyczynia się również do tego, że babka zwyczajna ma różne pory kwitnięcia. Najczęściej mówimy w tym przypadku o okresie rozciągającym się od czerwca do października, cechą charakterystyczną rośliny jest przy tym wówczas pęcznienie i śluzowacienie łupni nasiennej przyczyniające się do tego, że roślina przykleja się do stóp podbijając w ten sposób nowe terytoria.

Lecznicze działanie babki zwyczajnej

Na terenach przeznaczonych pod uprawę obecność babki zwyczajnej jest prawdziwą plagą, nie powinniśmy dziwić się więc, że rolnicy uznają tę roślinę za chwast podejmując energiczne działania obliczone na pozbycie się jej. Jeżeli jednak zastanowimy się nad znaczeniem babki dla zwykłych ludzi, z pewnością dojdziemy do wniosku, że aż tak daleko posunięty radykalizm nie jest wskazany. Babka zwyczajna to roślina o właściwościach leczniczych w Chinach wykorzystywana już od tysięcy lat. Również w naszym kraju jej właściwości są nie tylko dobrze znane, ale i cenione, nie zaszkodzi więc, jeżeli i my zapoznamy się z nimi.

Duże zainteresowanie medycyny babką zwyczajną można wyjaśnić między innymi poprzez analizę jej składu. Roślina ta posiada między innymi: garbniki, flawonoidy, pektyny i substancje śluzowe, a także składniki mineralne takie, jak choćby magnez, potas i cynk. Jest też cennym źródłem witamin, wśród których na szczególną uwagę zasługują witamina A, K oraz witamina C. Mówiąc o leczniczym działaniu babki zwyczajnej zwraca się uwagę przede wszystkim na jej liście, moc leczniczą mają jednak również jej nasiona.

W życiu codziennym przydadzą nam się przede wszystkim właściwości wykrztuśne babki zwyczajnej oraz charakterystyczna dla niej umiejętność hamowania wydzielania śluzu. Syrop z babki podawany jest zatem osobom przeziębionym zwłaszcza, gdy męczy je duszący kaszel utrudniający oddychanie. Przydaje się również osobom zmagającym się z katarem, a nawet zapaleniem zatok, ma bowiem właściwości wysuszające śluz przeszkadzający chorym w normalnym funkcjonowaniu. Te same możliwości przyczyniają się do tego, że jest ona również ziołem zalecanym w leczeniu kataru siennego i alergii, choć oczywiście nie może zastąpić całkowicie tradycyjnych leków zapisanych pacjentowi przez prowadzącego go lekarza.

Składniki zawarte w babce zwyczajnej przyczyniają się również do tego, że roślina ta ma właściwości antyzapalne, jej stosowanie przyspiesza gojenie się ran, a nawet łagodzi objawy chorób skóry. W każdym z wymienionych tu przypadków konieczne są okłady z liści tej rośliny, ich przygotowanie nie należy jednak do trudnych zadań. Liście należy po prostu dokładnie umyć w gorącej wodzie (nie powinno się w tym celu używać wrzątku), a następnie, po ich zmiażdżeniu, przykładać na rany, które nie chcą goić się tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali albo na inne miejsca zaatakowane przez chorobę.

Osoby, które interesują się leczniczymi właściwościami babki zwyczajnej nie mogą nie zauważyć i tego, że jest ona częstym składnikiem leków stosowanych przez pacjentów zmagających się z chorobami żołądka. Roślina ta pomaga zarówno w przypadku nieżytu, jak i ciężkiej biegunki, badania potwierdziły zaś również jej działanie moczopędne.

O zastosowaniu babki zwyczajnej można pomyśleć i wówczas, gdy chce się wzmocnić organizm zmęczony częstymi chorobami. W tym przypadku najbardziej skuteczny okazuje się sok przygotowywane z połączenia babki oraz miodu. Sok zawdzięcza swoje właściwości zmiażdżonym liściom babki, z których uzyskuje się lepki i bogaty w śluz płyn. Można go stosować w przypadku pojawienia się kaszlu u bólu gardła, sprawdza się jednak znakomicie i wówczas, gdy chory zmaga się z anemią i przeziębieniem.

Kamaa
Super, bardzo mi pomogło w pracy domowej.
9 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Axa
Mi też
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
gosia
A mnie pomoglo przy leczeniu rany .Babka jest super.
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
alicja
jesli zapalenia pecherza to czesta Twoja przypadlosc to proponuje zurascin URO, zanim go odkrylam to mialam sporo problemow z ta przypadloscia
7 lat temu
-1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
- amber 53
Kazdy zna wartosc babki zwyczajnej. Kiedy w domu rodzinnym stospwalismy na wszelkie skaleczenia, a i pozniej, a teraz interesuja mnie ziola. Ucze sie namietnie i codziennie, by moze COs potrafic komus doradzic. Bo zamierzam wreszcie swoja bioenergotetapie wcielic w zycie i zaczac leczyc. A to ziola trzeba takze znac.....Bardzo to ciekawa galaz nauki, - ciekawe wiedziec, ziola Sa przenajrozniejsze. Przerozne dzialanie maja, / a obecnie kuruje corcie nalewka z tymianku, lukrecji i bluszczu, herbatka malinowa, lipowa, z dzikiej rozy z lukrecja imbirem, i jakims tam syropem,- no to by bylo na tyle Irena
7 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Barbara
cieszę się,że aż tyle zastosowań znalazłam w tym artykule. Nie bez powodu szukano na polu babki jako surowca do okładu rany i stłuczenia teraz spotkałam się z suplementem diety http://www.i-apteka.pl/product-pol-49845-SWANSON-Full-Spectrum-Plantain-Babka-zwyczajna-400mg-x-60-kapsulek.html i zastanawiam się na ile jest to produkt godny zaufania i bezpieczny... bo o ile żaden strach przykladac babkę do ciała to łykać już nieco inna sprawa...
7 lat temu
-1
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
natii
fajne to
5 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
wiki
Bardzo ciekawe wiadomosci ! dziekuje.
4 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
kolo
Witam, z ciekawości spróbowałem babki na ślimaczące się rany (antybiotyki działały ale nie dość że kupa kasy poszła to nie byłem zadowolony). Robię okłady ze świeżej babki i efekty są już na drugi dzień. Jak poczytałem w internecie to babka jest bardzo wszechstronnym lekiem. Będę jej używał znacznie częściej
4 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.