Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Co jeść na diecie keto - sprawdzone porady
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i potwierdzić je diagnozą?
Jak zmienia się ciało po urodzeniu dziecka?
4 sposoby na sernik

witamina e

Suplementy diety: czy warto je zażywać?

Chcemy być zdrowi, wszak wiadomo - w zdrowym ciele, zdrowy duch. Dlatego ćwiczymy, biegamy, zdrowo się odżywiamy, dbając o to, aby w naszej dobrze zbilansowanej diecie nie zabrakło tak niezbędnych składników jak witaminy i minerały.

Często jednak nie mamy czasu, aby samodzielnie przygotowywać warzywa i owoce, gdzie jest ich najwięcej, w formie dodatków do posiłków, ograniczamy się więc do łykania suplementów diety, nie zastawiając się nawet przy tym, czy przyjmujemy odpowiednie dawki i czy nam to ewentualnie nie zaszkodzi. Wszakże witaminy są z definicji zdrowe, więc czym się tu przejmować?

Gdy przesadzimy z witaminami

Organizm ma pewne naturalne zapotrzebowanie na witaminy, które jeśli zostanie przekroczone może wywołać przykre dolegliwości. Przykładowo nadmiar witaminy A może prowadzić do zaburzeń widzenia oraz wywoływać niedogodności w związku z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego (np. biegunki).

Podobnie rzecz ma się z innymi mikroelementami, które bezmyślnie łykamy w postaci suplementów diety.

Czy unikać zażywania suplementów diety?

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy w ogóle zrezygnować z zażywania suplementów diety. Z bardzo prostej przyczyny. Bo warto je zażywać i jest to korzystne dla naszego zdrowia. Tyle tylko, że należy to robić, jak zresztą wszystko w życiu, z głową.

Prosty przykład. Kawa. Każdy jej wielbiciel wie, że wypłukuje magnez, który jest niezbędny do funkcjonowania dla naszego organizmu. Dlatego, aby uzupełnić jego niedobory po kilku małych czarnych, można zrobić dwie rzeczy. Albo zjeść tabliczkę gorzkiej czekolady, co dla wielu z przyczyn dietetycznych jest nie do przyjęcia, albo w pobliskiej aptece zakupić stosowny suplement i zażyć zalecaną dawkę, ale nie więcej. Duży wybór suplementów jest też w marketach.

Podobnie rzecz ma się w przypadku, gdy zostanie u nas stwierdzona anemia. Niedobór żelaza we krwi jest naprawdę groźny, bo wystawia nas na działanie wielu groźnych chorób. Dlatego warto szybko zacząć je uzupełniać jedząc dużo mięsa zwłaszcza wątróbki oraz łykając tabletki, które ten mikroelement zawierają. Oczywiście, dawkę zgodną z zaleceniem lekarza.

Powtórzmy zatem jeszcze raz. Suplementy diety nie powinny być głównym źródłem minerałów oraz witamin, jakie dostarczamy naszemu organizmowi, gdyż to powinno nam zapewnić prawidłowe odżywianie, niemniej jednak jeśli będziemy traktować je jako uzupełnienie naszej diety i zażywać z umiarem, to ich używanie jest jak najbardziej wskazane.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.