Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 492

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 493

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/platne/c10/public_html/witamina.info.pl/komentarze/include/commax.class.php on line 582
Pyłek pszczeli : Naturalne - Centrum Informacji o Witaminach


Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Olejki
Niedrożne drogi oddechowe – czy da się je wyleczyć?
Intensywnie uprawiasz sport? Sprawdź swoje zdrowie z Pakietem dla aktywnych
Czym zajmuje się proktolog?
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Skóra atopowa – jak o nią dbać?
Zadbaj o serce i wybierz właściwą dietę
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Wlewy witaminowe - libido, koncentracja, siła i nie tylko!

witamina e

Pyłek pszczeli

Pszczoły to bez wątpienia jedne z najpożyteczniejszych owadów, z jakimi możemy spotkać się na polskich łąkach. To właśnie one zapewniają nam dostęp do miodu cenionego za swoje walory smakowe, one też dostarczają pyłek kwiatowy zwany również pszczelim będący jednym z najbardziej niezawodnych środków leczniczych.

pszczółka

Co to jest?

Popularny pyłek pszczeli to nic innego, jak tylko produkowane przez kwiaty męskie komórki rozrodcze umożliwiające nie tylko zapłodnienie, ale również rozwój zarodka nowej rośliny. To, co samej roślinie daje szansę na przedłużenie gatunku, dla pszczół jest pokarmem, o ile bowiem miód dostarcza im energii, o tyle właśnie pyłek zaspakaja ich zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, witaminy, czy tez sole mineralne. Zebrany z kwiatów pyłek pszczoły mieszają zazwyczaj z odrobiną miodu, śliny albo nektaru, następnie zaś, po sformowaniu z niego niewielkich kulek, przenoszą pyłek do ula. Pyłek kwiatowy znajdujący się w tej postaci nazywamy pyłkiem pszczelim, nie da się przy tym ukryć, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowo interesującym tak z medycznego, jak i kosmetycznego punktu widzenia.

Dlaczego pyłek pszczeli może być ważny dla człowieka?

Nasze zainteresowanie pyłkiem pszczelim i jego właściwościami pojawiło się w tym samym momencie, gdy poznaliśmy jego skład, okazało się bowiem, że zawiera on wszystkie te składniki, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W skład pyłku pszczelego wchodzą więc: węglowodany, dwanaście kwasów tłuszczowych, trzydzieści dwa aminokwasy oraz liczne składniki mineralne (między innymi: potas, fosfor, wapń, sód, magnez, miedź, cynk i żelazu). Pyłek pszczeli jest też cennym źródłem witamin., enzymów oraz kwasów organicznych.

Pyłek pszczeli dla zdrowia

Medycyna naturalna od dziesięcioleci promuje pyłek pszczeli jako rozwiązanie, które może wzmacniać organizm ułatwiając mu walkę z wieloma chorobami. Za najcenniejsze uważa się jego funkcje odżywcze, pyłek wzmaga bowiem apetyt, pozwala na uregulowanie przemiany materii i wzmacnia organizmy osób wykonujących ciężką pracę w trudnych warunkach. Nie brakuje również osób akcentujących znaczenie właściwości odtruwających charakteryzujących pyłek pszczeli. W tym kontekście warto wspomnieć już choćby o tym, że regeneruje on wątrobę nadwyrężoną przez przewlekłe choroby, a nawet wspomaga leczenie choroby alkoholowej, zawiera bowiem wiele składników, których brakuje wyniszczonemu organizmowi. Obniżając poziom lipidów pyłek pszczeli ma również wyjątkowo pozytywny wpływ na leczenie stanów pozawałowych, coraz częściej stosowany jest więc w ramach tak zwanej profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Warto wspomnieć i o tym, że pyłek kwiatowy może zwiększać wydzielanie insuliny przez organizm, jeżeli więc diabetolog nie widzi przeciwwskazań uniemożliwiających jego stosowanie, można wykorzystywać go chcąc obniżać poziom cukru we krwi.

Pyłek pszczeli dla urody

Te same właściwości pyłku pszczelego, które sprawiają, że tak chętnie stosujemy go dla zdrowia pomagają również w zachowaniu młodości i cieszeniu się atrakcyjnym wyglądem. Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na zbawienny wpływ tej substancji na włosy i skórę, nas zaś powinno cieszyć to, że kosmetyków wykorzystujących możliwości pyłku pszczelego jest coraz więcej. Osoby, które chcą odżywić i wygładzić skórę przywracając jej utraconą elastyczność powinny zdecydować się przede wszystkim na kremy i balsamy zwłaszcza, że te same kosmetyki opóźniają widoczne efekty jej starzenia się i nadają skórze młody wygląd. Wiele osób sięga również po szampony z dodatkiem pyłku pszczelego, te bowiem pozwalają na skuteczną walkę z łupieżem, a jednocześnie przeciwdziałają negatywnemu zjawisku wypadania włosów. O pyłku pszczelim powinny też pomyśleć osoby, które mają już dość trądziku młodzieńczego. W tym przypadku skuteczna okazuje się przede wszystkim maseczka, którą można wykorzystać w domowym zaciszu z użyciem siemienia lnianego (dwie łyżki siemienia na szklankę wody gotowane przez trzy minuty, a następnie odstawione na pół godziny do ostygnięcia, przecedzone i połączone z łyżką pyłku pszczelego). Maseczka może być nakładana na wszystkie części ciała zainfekowane przez trądzik (w tym również na plecy i dekolt) i usuwana po trzydziestu-czterdziestu minutach.

Jak wykorzystywać pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli czeka dziś na nas nie tylko w sklepach internetowych, ale również w aptekach i niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Osoby, które wchodzą w jego posiadanie często nie mają jednak pojęcia, jak korzystać z rozwiązania tego rodzaju. Najczęściej zaleca się stosowanie go trzy razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem tak, aby zaczął on działać jeszcze przed chwilą, w której zasiadamy do stołu. W większości przypadków kupując pyłek pszczeli możemy zapoznać się z informacjami na temat sposobu jego dawkowania, warto jednak pamiętać, że nawet osoba dorosła nie powinna przyjmować więcej niż czterech łyżeczek specyfiku w ciągu dnia. Sam pyłek pszczeli często nie jest postrzegany jako lekarstwo szczególnie smaczne, pocieszające jest więc to, że z powodzeniem można go „przemycać” łącząc z miodem, serkiem, mlekiem, a nawet sokiem owocowym. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji smakowych i nie ma wpływu na działanie specyfiku.

irena
Pyłek pszczeli jest cudownym lekiem. Stosuję dwukrotnie po 3 łyżeczki z jogurtem. Po ponad 40 antybiotykach na zapalenie oskrzeli i płuc...zaczynam żyć....Dlaczego z jogurtem ?. Jest łatwiej przyswajalny..Jogurt posiada niezbędne bakterie korzystne dla zdrowia.....Polecam wszystkim. irenaa
11 lat temu
0
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.