Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Wybielanie zębów
Intensywnie uprawiasz sport? Sprawdź swoje zdrowie z Pakietem dla aktywnych
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Gazetki
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Skóra atopowa – jak o nią dbać?
Kiedy stomatolog jest godny polecenia?
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i potwierdzić je diagnozą?
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Jak zmienia się ciało po urodzeniu dziecka?
4 sposoby na sernik
Dna moczanowa

witamina e

Skóra atopowa – jak o nią dbać?

Skóra atopowa wymaga regularnej i bardzo precyzyjnej pielęgnacji, zorientowanej na właściwe nawilżenie. Kluczowym dla stanu skóry jest też unikanie wszelkich czynników drażniących – alergenów, wysokiej temperatury czy sytuacji stresogennych. Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji skóry atopowej?

dojrzała kobieta

Precyzyjnie nawilżaj skórę.

Po poradę w wyborze odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających skórę (tzw. emolientów) warto zwrócić się do dermatologa. W aptekach i drogeriach znajdziemy także specjalistyczne serie dermokosmetyków, stworzonych na potrzeby osób ze skłonnością do ASZ (atopowe zapalenie skóry). Emolienty stosujemy zgodnie z zaleceniem lekarza (minimum 2-3 razy dziennie) a kosmetyk może mieć dowolną formę – olejku, balsamu, kremu lub płynu do kąpieli leczniczej.

Bierz regularne, ale krótkie kąpiele w letniej wodzie.

Długie, gorące kąpiele są niewskazane. Wysoka temperatura może podrażnić skórę, co w konsekwencji doprowadzi do nasilenia objawów (swędzenie, łuszczenie). Osobom ze skórą atopową zaleca się częste, ale bardzo krótkie kąpiele (od 5 do 10 minut) w temperaturze nieprzekraczającej 30°C (1). Zamiast mydła i kosmetyków perfumowanych należy stosować olejki i balsamy natłuszczające. Bezpośrednio po zakończeniu kąpieli wklepujemy w skórę kosmetyk natłuszczający – balsam, mleczko lub krem do ciała.

Zadbaj o czystość domowego otoczenia.

Staramy się utrzymać wysoki poziom higieny otoczenia. Częste odkurzanie powierzchni, dbałość o czystość ubrań i pościeli, unikanie gorących i zakurzonych pomieszczeń to podstawy. Atopowa skóra nie cierpi zarówno zbyt wysokiej temperatury, jak i suchego powietrza (2). Utrzymanie stałej temperatury otoczenia może pomóc w złagodzeniu objawów choroby. Warto też zainwestować w dobry nawilżacz powietrza i filtry antyalergiczne do odkurzacza.

Wybierz lekkie i przewiewne ubranie, niepodrażniające skóry.

W przypadku niektórych osób z AZS, czynnikiem szczególnie drażniącym skórę może być ubranie (2). Aby uniknąć zaostrzenia objawów choroby, warto zakładać luźne, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych materiałów (za wyjątkiem wełny!). Szczególnie zalecane są lekkie ubrania bawełniane, doskonale odprowadzające pot. 

Naucz się skutecznie radzić sobie ze stresem.

Jedno z najtrudniejszych zaleceń dotyczy konieczności unikania sytuacji stresowych. Naturalne reakcje ludzkiego organizmu na stres (podwyższona temperatura, pocenie się, adrenalina) to czynniki działające szczególnie drażniąco na skórę ze skłonnością do swędzenia. Jeżeli to stres ma kluczowe znaczenie w nasilaniu objawów choroby, należy przemyśleć: zastosowanie różnych technik relaksacyjnych (np. nauka świadomego oddychania, medytacje), codzienne zagospodarowanie czasu na spacer lub lekką aktywność fizyczną, zwrócenie się o pomoc do specjalisty (psychologa, terapeuty).

Przeczytaj więcej na temat zdrowia na adamed.expert

Źródła:

(1) Wanat-Krzak M, Kurzawa R. Diagnostyka i leczenie wyprysku atopowego. Alergia Astma Immunologia. 2006;11(1):11-21

(2) Home Care for Moderate to Severe Eczema. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/skin-rash-treatment-16/eczema-home-remedies Dostęp: 19.10.2018

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.