Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Wybielanie zębów
Intensywnie uprawiasz sport? Sprawdź swoje zdrowie z Pakietem dla aktywnych
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Gazetki
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Skóra atopowa – jak o nią dbać?
Kiedy stomatolog jest godny polecenia?
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i potwierdzić je diagnozą?
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Jak zmienia się ciało po urodzeniu dziecka?
4 sposoby na sernik
Dna moczanowa

witamina e

Znamiona - rodzaje, zagrożenia

Któż z nas nie ma znamion na skórze? Najmniej pożądane, rzecz jasna, są te, które pojawiają się na twarzy. W epoce baroku nawet przyklejano sobie sztuczne pieprzyki, bo taka była moda. Jednak ta minęła chyba bezpowrotnie i na dodatek odkryto, że pieprzyki bywają niebezpieczne. Odkryto też, że "demoniczny" aspekt niektórych z nich może obudzić słońce, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji skóry.

pieprzyk

Znamiona dzielą się co prawda na różne rodzaje, ale niemal każde z nich może być początkiem czerniaka skóry - a to z powodu wspomnianego opalania, a to zadrapania, a to uderzenia (mogą być mylone z aftą).

Znamiona mogą mieć różny kolor, nie tylko brązowy, ale też cielisty lub czerwony.

Do znamion należą piegi i raczej one nie bywają bezpośrednim źródłem nowotworów skórnych, tyle że osoby piegowate są mocniej narażone na te nowotwory. Najmniej problemów sprawiają znamiona płaskie, chociaż i te przy podrażnieniach mechanicznych mogą zamienić się w czerniaka. Rodzajem znamion są tzw. ostudy, czyli pojawiające się głównie na twarzy i karku plamy o kolorze brunatnym - i one mogą powstawać z wielu powodów, choćby w wyniku choroby tarczycy lub nadnerczy, przy zaburzeniach miesiączkowania i ciąży.

Najbardziej podejrzane jest znamię, którego nie było i które pojawiło się na przykład po kolejnym opalaniu. Tu niezwłocznie należy udać się do dermatologa, by zbadał to dermatoskopem. Zdecydowanie zaleca się wycięcie znamienia skalpelem, jeśli szybko rośnie.

Natomiast najbardziej alarmujące jest, kiedy znamię zaczyna swędzieć, robić się wilgotnym lub zmieniać kształt na nieregularny.

Bywa jednak, że pragniemy usunąć pieprzyk ze względów estetycznych, bo mamy go na nosie lub na przykład na powiece. Chirurg kosmetyczny może je usunąć pod warunkiem uprzedniego zbadania w aspekcie onkologicznym. Takie pieprzyki usuwa się zarówno skalpelem, jak i laserem, a także przy pomocy krioterapii (zamrożenie).

Warto zdecydować się na usunięcie znamion, które są narażone na częsty dotyk, potrącenia lub uderzenia. Takie proste zabiegi nierzadko ratują życie.

Jaką profilaktykę warto stosować przy obecności znamion - na pewno podczas opalania kremy filtrujące. Najlepiej znamiona narażone na urazy (np. ciągły ucisk paska od spodni) wyciąć po uprzednim ich zbadaniu przez lekarza.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.