Witaminy
Witaminopodobne
Minerały
Owoce
Zioła lecznicze
Naturalne

Wybielanie zębów
Intensywnie uprawiasz sport? Sprawdź swoje zdrowie z Pakietem dla aktywnych
Pielęgnacja twarzy zimą. Zastosuj krem nawilżający i ulecz suchą skórę
Gazetki
Apteka osiedlowa kontra duża korporacja – gdzie kupować leki?
Skóra atopowa – jak o nią dbać?
Kiedy stomatolog jest godny polecenia?
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu i potwierdzić je diagnozą?
Wirus HPV, HCV i HIV - wykrywanie
Jak zmienia się ciało po urodzeniu dziecka?
4 sposoby na sernik
Dna moczanowa

witamina e

Czym zajmuje się proktolog?

Jak pokazują badania, proktologia to dziedzina, z którą ma do czynienia coraz więcej pacjentów. Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

lekarze

Co to jest proktologia?

Trzeba zaznaczyć, że proktologia to dziedzina chirurgii zajmująca się schorzeniami jelita grubego oraz odbytnicy. Zadaniem lekarzy tej specjalizacji jest profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z tymi aspektami. Warto wiedzieć, że dolegliwości występujące przy schorzeniach jelita grubego oraz odbytnicy często powodują duży dyskomfort i nierzadko sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest niestety niemożliwe.

Wszystko dlatego, że końcowy odcinek układu pokarmowego spełnia wiele istotnych funkcji. Trzeba zaznaczyć, że w jelicie grubym - składającym się z jelita ślepego, okrężnicy oraz odbytnicy (zakończonej odbytem) - zachodzi wiele kluczowych procesów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi następuje wchłanianie wody, witamin, aminokwasów czy elektrolitów. Poza tym resztki pokarmowe przekształcają się w kał oraz produkowana jest witamina B12.

Proktolog - jakie ma zadania?

Proktolog specjalizuje się w leczeniu chorób zapalnych (takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), zmian nowotworowych, bólów odbytnicy, ropni odbytu, krwawienia z odbytu, hemoroidów, nietrzymania stolca i gazów (takie objawy mogą wystąpić w wyniku urazu, choroby, po porodzie, albo ze względu na podeszły wiek). Poza tym pacjenci mają szanse na otrzymanie pomocy w związku z takimi objawami, jak szczeliny odbytu, zakrzepica odbytu, kłykciny kończyste czy wypadanie błony śluzowej odbytnicy.

Kto powinien zgłosić się do proktologa?

Niestety, często dzieje się tak, że do proktologa przychodzą pacjenci już w zaawansowanym stadium choroby. Dlaczego? Objawy występujące przy chorobach związanych z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem są dla wielu krępujące. Nie brakuje osób, które mają nadzieję, że symptomy ustąpią samoistnie. Jest też wiele ludzi, którzy po prostu najzwyczajniej w świecie wstydzą się opowiedzieć o swoich problemach lekarzom... Takie postępowanie jest jednak niedopuszczalne i prowadzi do tego, że choroba rozwija się. Należy pamiętać, że warto zgłosić się do lekarza tej specjalizacji możliwie jak najwcześniej. Wtedy - jak w przypadku zdecydowanej większości chorób - szanse na całkowite wyleczenie są rzecz jasna jak największe.

Jakie objawy powinny zaniepokoić? Są to symptomy związane z układem pokarmowym. Do proktologa powinni zatem zgłosić się ludzie, którzy zauważyli kłopoty z prawidłowym wypróżnianiem się (są to zaparcia, biegunki, dużo większa, niż wcześniej, potrzeba oddania stolca, krew w stolcu, bolesne oddawanie stolca czy uczucie niepełnego wypróżnienia). Poza tym sygnałem alarmującym są również gazy, uczucie wzdęcia (nawet po niewielkich posiłkach), rozmaite bóle pojawiające się w obrębie jamy brzusznej (ostre, kolkowe, pulsujące itp. ) czy uczucie swędzenia w okolicach odbytu (co może być objawem na przykład hemoroidów).

Jak wygląda wizyta?

Podstawowym zadaniem proktologa jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wszystko dlatego, że większość wyżej wymienionych objawów może wynikać z niewłaściwego funkcjonowania na co dzień. Chodzi tutaj między innymi o spożywanie niezdrowych posiłków, małą dawkę aktywności fizycznej, siedzący tryb życia czy dużo stresu. Warto zatem dokładnie odpowiadać na pytania. Nie można niczego zatajać, ponieważ opóźni to postawienie właściwej diagnozy. Pacjenci powinni też pamiętać, aby na wizytę zawsze przynieść wszystkie wykonane do tej pory badania.

Jakie badania są wykonywane?

Oczywiście, proktolog sam też może przeprowadzić lub zlecić niezbędne czynności. Podstawowym testem jest badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Pozwala ono ocenić stan odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. U mężczyzn diagnozuje się też stan dna pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, nasieniowodów, jak i opuszkę prącia u mężczyzn.W przypadku kobiet to badanie daje szansę ocenić zaś kondycję schorzeń górnego odcinka pochwy, jajników, szyjki macicy, tylnej powierzchni macicy i zagłębienia maciczno-odbytniczego

Poza tym pacjenci w niektórych przypadkach muszą przejść takie badania, jak anoskopia, rektoskopia, kolonoskopia, USG przezodbytnicze, test na krew utajoną czy po prostu podstawowe badanie krwi. Wszystko po to, aby proktolog mógł postawić właściwą diagnozę i jak najszybciej wdrożyć optymalne leczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Prima Med z Krakowa.

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.